
Válassza az Oldal lehetőséget
A „Biztonságos terek – kibontakozó gyerekek” (Safe places, Thriving children) projektben az SOS Gyermekfalvak partnereivel együttműködésben gyermekvédelmi szakemberek számára képzést fejlesztett és biztosít.
A gyermekvédelmi szakellátásban élő gyerekek és fiatalok kiemelten veszélyeztetetettek a kedvezőtlen gyerekkori élmények szempontjából: Kutatási adatok azt mutatják, hogy a gyerekek 75%-át érte trauma a gondozásba vételüket megelőzően, és a családból való kiemelés, a környezet megváltozása is traumát jelent a legtöbb gyerek számára.
Sajnos ennek ellenére a gyermekvédelemben dolgozók között nagy számban vannak olyanok, akik eszköztelenek, vagy nem kaptak megfelelő felkészítést, hogy a traumát átélt gyerekekhez és fiatalokhoz hogyan viszonyuljanak.
Ezeknek a gyerekeknek olyan szakemberekre van szükségük, akik képesek bizalmat és erős kapcsolatot építeni a traumát átélt gyerekekkel és rendelkeznek megfelelő készségekkel, tudással és tapasztalattal ahhoz, hogy mentálisan támogatni tudják a gyerekeket abban, hogy amennyire lehet, felülkerekedjenek a traumatizáló élményeiken.
A megoldás
Célunk, hogy a gyermekvédelemben dolgozók számára eszközöket és tudást adjunk, melyek a trauma megértéséhez és ahhoz szükségesek, hogy a trauma által érintett gyerekek és fiatalok szükségleteire jól tudjanak válaszolni. Mindezt trauma tudatos gyakorlatok alkalmazásával tesszük.
A traumatudatos gondoskodás legfontosabb ismérvei a következők:
Tudatosság – Mindenki, aki családjából kiemelt gyereket gondoz, vagy vele foglalkozik, tudatában van azoknak a folyamatoknak, melyek a traumát átélt gyerekekben és fiatalokban zajlanak.
Strukturális változás – A szervezeti felépítés és a szakmai program figyelembe veszi és tükrözi azt, hogy a szervezet érti, felismeri és kezeli a gyerekeket, fiatalokat ért trauma hatásait.
Biztonság –Mind a gyerekek, mind a velük foglalkozó felnőttek fizikai, pszichológiai és érzelmi biztonsága garantálva van.
Megerősítés – A gondoskodás rendszere úgy van felépítve, hogy az segítse a gyereket visszaszerezni az önkontroll érzését és megerősíteni őt a trauma feldolgozásának folyamatában.
A projekt fókuszában olyan szakemberek álltak, akik szülői felügyelet nélkül élő gyerekekkel és fiatalokkal dolgoznak Belgiumban, Bulgáriában, Horvátországban, Görögországban, Magyarországon és Szerbiában. Görögországban, Szerbiában és Belgiumban, a projektben részt vettek olyan szakemberek is, akik kíséret nélkül érkező bevándorló és menekült gyerekek gondozását látják el.
Célunk az is, hogy a gyermekvédelmi szakellátás minőségét szélesebb körben javítsuk. Ennek érdekében fontosnak tartottuk, hogy a projektbe különböző szektorokból vonjunk be szakembereket, hogy megosszuk velük a munkamódszereket, és kölcsönös megértést alakítsunk ki a különböző támogató szolgáltatások között.
Ez a projekt az Európai Unió Rights, Equality and Citizenship (REC) Programja támogatásával valósul meg. Az oldal tartalmáért kizárólag az SOS Gyermekfalvak nemzetközi szervezet tartozik felelősséggel. Az Európai Unió semmilyen itt megjelent információért nem felelős.
Projekt kapcsolat
Szilvási Léna
minőségirányítási igazgató,
SOS Gyermekfalvak
e-mail: lena.szilvasi@sos.hu
Ms. Florence Treyvaud-Nemtzov
„Safe Places, Thriving Children” nemzetközi projektvezető
train4childrights@sos-kd.org
További információk angol nyelven