A nevelőszülő feladatai közül csak az egyik az örökbefogadás segítése, hiszen sok gyerek visszakerül a vér szerinti családjába, vagy a nevelőszülő fogja felnevelni. Ma kifejezetten az örökbefogadás szemszögéből gyűjtöttük össze, hogyan tudja a nevelőszülő támogatni ezt a folyamatot.
A legfontosabb: nagyon szeresse a gyereket. A korai kötődés kialakulása pótolhatatlan egy kisgyerek életében, aki a nevelőszülővel megtanulja ezt az érzést, az tud majd később is szeretni. Sokkal jobb állapotban vannak azok a gyerekek, akiket a nevelőcsaládban mély, szoros érzelmi kapcsolat vett körül. Ez nehéz is lehet, ha a nevelőszülő tudja, hogy nem marad nála örökké a gyerek, de ez a legnagyobb ajándék, amit adhat neki.
Ezen kívül mit tud tenni egy nevelőszülő?
Az örökbeadás előtt:
- Tartsa tiszteletben a gyerek múltját. Ha meglátogatja a vér szerinti szülő, készítsen róla fotót.
- Vezessen élettörténeti naplót a gyerekről, amibe a fontos személyek és életesemények bekerülnek.
- Dokumentálja a gyerek fejlődését, rendszeresen készítsen róla fotókat.
- Jelezze, ha fejlesztésre van szükség, ezekre vigye el a gyereket.
- Ha szünetel a látogatás, jelezze a gyámhivatalnak. Sokszor azon múlik, mikor lesz örökbefogadható egy gyerek, hogy van-e egy elkötelezett ember a folyamatban, aki sürgeti.
- A gyerek legyen tisztában vele, hogy a nevelőszülő nem a vér szerinti szülője. Ezt 3-4 éves korban megtudni már túl késő.
- Ha az örökbefogadás időszerű, mondja el neki, hogy hamarosan szeretnének megismerkedni vele az új szülei.
Az ismerkedés során:
- Adjon át minden információt a gyerekről az örökbefogadó szülőknek, az egészségi állapotáról, fejlődéséről, szokásairól, családi hátteréről.
- Segítse a gyermek átszokását, folyamatosan adja át a gondozási műveleteket az örökbefogadóknak, és fokozatosan vonuljon háttérbe.
- A gyereket érzelmileg támogassa a folyamatban. Mondhatja, hogy hiányozni fog a gyerek, de örül, hogy ilyen jó szülei lesznek.
- A hajvágást, körömvágást, védőoltást, fogorvosi kezelést intézze el a nevelőszülő még az örökbeadás előtt, az új szülőknek ne ilyen kellemetlenségekkel kelljen kezdeni a friss kapcsolatot.
- Adjon át minden olyan tárgyat, amihez a gyerek ragaszkodik, vagy ami segítheti a beilleszkedését az új helyre: ruhák, kedvenc ágynemű, alvóállat, kedvenc játékok, korábbi ajándékok, gyerekrajzok.
Az örökbeadás után
- Ő ne keresse az új családot, de ha azok kérdeznének tőle, legyen elérhető.
- Ha nem tudja feldolgozni a gyerek távozását, kérjen szaksegítséget, de ne az örökbefogadókat terhelje a gyászával. Normális, ha a nevelőszülőt érzelmileg megviseli a szeretett gyerek elvesztése.
- Segítsen az ott maradó gyerekeknek is feldolgozni a társuk távozását.
A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával és a Család-, Ifjúság- és Népesedéspolitikai Intézet közreműködésével valósult meg.